Detailed Search
You are reviewing the product - Mallard Street
Mallard Street
This coastal contemporary design offers an open plan, rear porches, bunk room and a large second floor gathering room with wet bar.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 3606 |
|---|---|
| Foot Print | 46'0"x53'7" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 46' 0" |
| House Depth | 53' 7" |
| Height | 37' 5" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | YES |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | YES |
Similar House Plans
-
4124 sqft
5 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.520.00
-
3347 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2448 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3358 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3347 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00




Reviews for the product - Mallard Street(Back to product)