Detailed Search
You are reviewing the product - East Lake Cottage 2
East Lake Cottage 2
This latest version of our very popular East Lake Cottage has added convenience with the addition of an elevator. The open floor plan, spacious owner’s suite and large kitchen and walk-in pantry are all consistent features to this top seller. The second floor has turned the fourth bedroom into a bunk room, perfect for large families.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2669 |
|---|---|
| Foot Print | 44’0” x 52’8” |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 44' 0" |
| House Depth | 52' 8" |
| Height | 37' 4" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×6 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2118 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2230 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2937 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - East Lake Cottage 2(Back to product)