Detailed Search
You are reviewing the product - East Lake Cottage
East Lake Cottage
A true classic coastal cottage, our East Lake Cottage plan offers an open floor plan made for living and entertaining. A large walk in pantry, well appointed master suite and efficiently laid out second floor make this the perfect family home.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2733 |
|---|---|
| Foot Print | 44'-0" x 52'-8" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 44' 0" |
| House Depth | 52' 8" |
| Height | 37' 4" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2118 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2937 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2230 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00







Reviews for the product - East Lake Cottage(Back to product)