Detailed Search
You are reviewing the product - Folly Creek 2
Folly Creek 2
The a larger version of our Folly Creek, this plan offers a larger master closet and walk-in pantry/laundry area.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2518 |
|---|---|
| Foot Print | 49’0” x 58’8” |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 9' |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 49' 0" |
| House Depth | 58' 8" |
| Height | 37' 11" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×6 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2287 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2136 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2230 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2082 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2118 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - Folly Creek 2(Back to product)