Detailed Search
You are reviewing the product - Fort Caswell
Fort Caswell
Fort Caswell is a classic beach cottage featuring an open living plan with a guest suite on the main floor. The remaining bedrooms and a home office space is on the upper floor.
View the Client Build of this home. Click Here
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2298 |
|---|---|
| Foot Print | 33'-0" x 57'-4" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 8' |
| House Width | 33' 0" |
| House Depth | 57' 4" |
| Height | 37' 11" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×6 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | YES |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2303 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2723 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - Fort Caswell(Back to product)