Detailed Search
You are reviewing the product - Mason Landing
Mason Landing
Inspired by the New England Shingle Style, Mason Landing offers a main level Owner’s Suite, open living plan and large porches. The second floor provides three suites and a Gathering room with a volume ceiling. The ground floor allows optional additional living space
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 3690 |
|---|---|
| Foot Print | 49'-8" x 59'-6" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 49' 8" |
| House Depth | 59' 6" |
| Height | 36' 2" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2830 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2723 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2386 sqft
4 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00




Reviews for the product - Mason Landing(Back to product)