Detailed Search
You are reviewing the product - Myers Park
Myers Park
A large family home, Myers Park features an open living plan. The Great room has a volume ceiling viewable from the curved balcony on the second floor. A huge bonus room can make a great recreation room, media room or exercise space.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 4182 |
|---|---|
| Foot Print | 82'-4" x 75'-9" |
| Stories | 2 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4.5 |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 82' 4" |
| House Depth | 75' 9" |
| Height | N/A |
| Foundation | Slab |
| Garage | Side Load |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | YES |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | YES |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
3723 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.520.00
-
3794 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.520.00
-
3022 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00








Reviews for the product - Myers Park(Back to product)