Detailed Search
You are reviewing the product - Seabreeze
Seabreeze
Seabreeze keeps it simple with an efficient, open floor plan with the master bedroom on the main living level and tow additional bedrooms upstairs along with space for a home office.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 1657 |
|---|---|
| Foot Print | 39'-0" x 44'-0" |
| Stories | 2 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 8' |
| House Width | 39' 0" |
| House Depth | 44' 0" |
| Height | 33' |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | YES |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
1859 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $1.920.00
-
1593 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00
-
1593 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00
-
1656 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $1.920.00
-
1753 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $1.920.00
-
2830 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2239 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - Seabreeze(Back to product)