Detailed Search
You are reviewing the product - Searay Cottage
Searay Cottage
Our Searay cottage is a duplex featuring a reverse floor plan, elevator, open living plan and large front porch.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 1430 per unit |
|---|---|
| Foot Print | 34’2” x 53’3” |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 34' 2" |
| House Depth | 53'3" |
| Height | 38' 2" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | YES |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |






Reviews for the product - Searay Cottage(Back to product)