Detailed Search
You are reviewing the product - South Creek 2
South Creek 2
A version of our South Creek plan, only without the cupola which allows this version to be built where there may be a height restriction of 35′.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2394 |
|---|---|
| Foot Print | 44'-0" x 38'-0" (w/o front stair) |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 44' 0" |
| House Depth | 38' 0" |
| Height | 34' 8" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | YES |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | YES |
Similar House Plans
-
2585 sqft
3 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00







Reviews for the product - South Creek 2(Back to product)