Detailed Search
You are reviewing the product - Windjammer 2
Windjammer 2
The sister plan to our Windjammer but with an interior stair that leads to an optional ground floor recreation room and extra bedroom.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 1593 |
|---|---|
| Foot Print | 34'-6" x 54'-10" |
| Stories | 2 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ground Floor Ceiling Height | 9' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 34' 6" |
| House Depth | 54' 10" |
| Height | 28' 11" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
1707 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00
-
1945 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00
-
2194 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $2.100.00
-
1593 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00
-
1501 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00
-
1492 sqft
3 bedrooms | 3 bathrooms
From $1.920.00
-
1511 sqft
3 bedrooms | 2 bathrooms
From $1.920.00




Reviews for the product - Windjammer 2(Back to product)