Detailed Search
You are reviewing the product - Long Bay Cottage
Long Bay Cottage
Our Long Bay Cottage offers a lot of living space in a modest sized home. The plan features five bedrooms, a large kitchen with walk in pantry, a spacious Master Suite and bath and an elevator.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2338 |
|---|---|
| Foot Print | 34'-8" x 52'-6" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 34' 8" |
| House Depth | 52' 6" |
| Height | 34' 4" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×6 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2363 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2589 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2618 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00







Reviews for the product - Long Bay Cottage(Back to product)