Detailed Search
You are reviewing the product - Bay Island 3
Bay Island 3
The main difference our Bay Island 3 offers is the main living on the first floor. The open and view oriented plan has ample outdoor living space and features a Coastal Contemporary exterior. The cupola, and its balcony is easily accessed and can provide for amazing views.
View the Client Build of this home. Click Here
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2589 |
|---|---|
| Foot Print | 34’-8” x 52’-6” (w/o stair) |
| Stories | 4 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| House Width | 34' 8" |
| House Depth | 52' 6" |
| Height | 39' 11" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
|---|---|
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | YES |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2268 sqft
3 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2077 sqft
3 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2589 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
3215 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2942 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2589 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2338 sqft
5 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2682 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00












Reviews for the product - Bay Island 3(Back to product)