Detailed Search
You are reviewing the product - Brookfield Cottage
Brookfield Cottage
Our Brookfield Cottage is a modern farmhouse that afford three en-suites and an additional first floor bedroom. Plenty of room for the family with front and rear porches to extend living areas to the outdoors.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 3347 |
|---|---|
| Foot Print | 58'-8" x 85'-3" |
| Stories | 2 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 58' 8" |
| House Depth | 85' 3" |
| Height | N/A |
| Foundation | Slab |
| Garage | Coutyard Load |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | YES |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
3471 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
3424 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2948 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3652 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.520.00
-
2954 sqft
3 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
2487 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - Brookfield Cottage(Back to product)