Detailed Search
You are reviewing the product - Hampton Bay 2
Hampton Bay 2
Hampton Bay 2 creates a larger more open kitchen and adds a walk in pantry. It also features a main floor master and abundant porches make this plan perfect for a great family vacation or primary home.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2256 |
|---|---|
| Foot Print | 35'-0" x 63'-8" (w/o stairs) |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 8' |
| House Width | 35' 0" |
| House Depth | 63' 8" |
| Height | 34' 5" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2155 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2592 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2663 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
2871 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00







Reviews for the product - Hampton Bay 2(Back to product)