Detailed Search
You are reviewing the product - Hooper Hill 2
Hooper Hill 2
Charming and simplistic, this version of our Hooper Hill house plan has a wrap around front porch. The second downstairs bedroom can be used as a home office or exercise room.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2481 |
|---|---|
| Foot Print | 44'-0" x 77'-8" |
| Stories | 2 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 44' 0" |
| House Depth | 77' 8" |
| Height | N/A |
| Foundation | Slab |
| Garage | Rear Load/Ally Accesss |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2174 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2293 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2898 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
2665 sqft
5 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
2113 sqft
3 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - Hooper Hill 2(Back to product)