Detailed Search
You are reviewing the product - Mallard Creek
Mallard Creek
This spacious Classic American home features open floor plan, grand owner’s suite, large kitchen, separate office, on-suite bedrooms and even a storage room in the garage.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2725 |
|---|---|
| Foot Print | 58'9" x 72'11" |
| Stories | 2 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4.5 |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 58'9" |
| House Depth | 72'11" |
| Height | N/A |
| Foundation | Slab |
| Garage | Coutyard Load |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | YES |
| Elevator | NO |
| FROG/Bonus Room | YES |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2867 sqft
3 bedrooms | 2.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3471 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
3439 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3347 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
3424 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00





Reviews for the product - Mallard Creek(Back to product)