Detailed Search
You are reviewing the product - Masonboro
Masonboro
Our Masonboro plan offers an open living concept, main level master suite, plenty of extra bedrooms and an expandable ground floor.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 3763 |
|---|---|
| Foot Print | 47'-0"x63'-4" w/o stairs |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 8' |
| House Width | 47' 0" |
| House Depth | 63' 4" |
| Height | 35' |
| Foundation | Slab |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2629 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2773 sqft
3 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3613 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.520.00
-
4458 sqft
5 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.520.00






Reviews for the product - Masonboro(Back to product)