Detailed Search
You are reviewing the product - Sea Oat Cottage
Sea Oat Cottage
Our Sea Coat Cottage offers an open floor plan, first floor guest suite, large master suite and double rear porches.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2747 |
|---|---|
| Foot Print | 33'-11" x 56'-10" (w/o stairs) |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 9' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 33' 11" |
| House Depth | 56' 10" |
| Height | 36' 9" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
3056 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2618 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2438 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2663 sqft
4 bedrooms | 4 bathrooms
From $2.100.00
-
2669 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2613 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00








Reviews for the product - Sea Oat Cottage(Back to product)