Detailed Search
You are reviewing the product - Tull Bay
Tull Bay
Tull Bay is a coastal contemporary design featuring an open floor plan, grand master suite with a private porch and a master closet with a dressing island. The large kitchen is perfect for entertaining including a spacious walk-in pantry. The dining and living rooms open onto the rear porch and deck.
View the Client Build of this home. Click Here
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 4019 |
|---|---|
| Foot Print | 42'-0" x 65'-0" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 42' 0" |
| House Depth | 65' 0" |
| Height | 38' |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | YES |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
3053 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3001 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.100.00
-
4124 sqft
5 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.520.00
-
3606 sqft
4 bedrooms | 4.5 bathrooms
From $2.520.00








Reviews for the product - Tull Bay(Back to product)