Detailed Search
You are reviewing the product - Bartlett Bay
Bartlett Bay
Bartlett Bay is a spacious plan, beautifully balancing communal and private spaces. At its heart is a spacious dining and living area, perfect for gatherings and relaxation. The adjacent kitchen is well-equipped, featuring a convenient pantry and room for a refrigerator, catering to culinary enthusiasts. The primary suite is a private oasis, complete with an ample bedroom, luxurious bath, and separate his and hers walk-in closets. Outdoor living is enhanced by two welcoming porches. Additional thoughtful touches include a practical laundry room and storage spaces, all designed for comfortable living.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 3053 |
|---|---|
| Foot Print | 42’0” x 57’0” |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 10' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 42' 0" |
| House Depth | 57' 0" |
| Height | 37'0" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | YES |
| His & Hers Closets | YES |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | YES |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
3215 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
3573 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.520.00
-
4019 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.520.00






Reviews for the product - Bartlett Bay(Back to product)