Detailed Search
You are reviewing the product - Motts Channel 2
Motts Channel 2
A more affordable version of our popular Motts Channel, this version has removed the cupola and shortened the front porch. Motts Channel 2 still offers all the same features as the original. Removing the cupola also keeps this home under 35′.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2077 |
|---|---|
| Foot Print | 35'0" x 49'4" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 8' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 35' 0" |
| House Depth | 49" 9' |
| Height | 34' 2" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | NO |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | YES |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
3215 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2589 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2268 sqft
3 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2589 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00






Reviews for the product - Motts Channel 2(Back to product)