Detailed Search
You are reviewing the product - Shinn Creek Cottage
Shinn Creek Cottage
Our Shinn Creek Cottage offer a four bedroom plan with an open living plan, an abundance of porches including a private porch off the second floor master suite.
Help me select the proper format click here.
I would like to customize this house plan click here.
House Plan Specifications
| SQ FT | 2669 |
|---|---|
| Foot Print | 35'-0" x 61'-8" |
| Stories | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Ground Floor Ceiling Height | 8' |
| First Floor Ceiling Height | 9' |
| Second Floor Ceiling Height | 9' |
| House Width | 35' 0" |
| House Depth | 8' 61" |
| Height | 36' 1" |
| Foundation | Pilings |
| Garage | Under |
| Exterior Wall Thickness | 2×4 |
|---|---|
| Master Suite on main floor | NO |
| His & Hers Closets | NO |
| Walk In Pantry | YES |
| Office/Study | NO |
| Elevator | YES |
| FROG/Bonus Room | NO |
| Reverse Floor Plan | NO |
| Butler's Pantry | NO |
| Media Rooms | NO |
| Exercise Room | NO |
| Wet Bar | NO |
Similar House Plans
-
2363 sqft
4 bedrooms | 3 bathrooms
From $2.100.00
-
2747 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2640 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00
-
2618 sqft
4 bedrooms | 3.5 bathrooms
From $2.100.00







Reviews for the product - Shinn Creek Cottage(Back to product)